Jak sprawić, żeby kot cię słuchał?

Istnieje kilka czynników wpływających na nieobliczalne lub zdziczałe zachowanie kota. Najbardziej oczywiste z nich zostały podsumowane poniżej:

Zmiany

Jest to czynnik decydujący o dezorientacji i nieposłuszeństwie kota. Jeśli warunki jego środowiska uległy zmianie (urodziło się dziecko, nabyłeś nowe zwierzę lub zmieniłeś dom) lub jego rutyny (harmonogram, rodzaj jedzenia, lokalizacja kuwety itp.), Zwierzę zauważy to, stanie się zestresowane i nie będzie zwracać na ciebie uwagi.

Instynkt

Jego potrzeba ostrzenia paznokci i oznaczania tego, co uważa za swoje terytorium, może prowadzić do drapania mebli lub oddawania moczu poza kuwetą. Aby to skorygować należy stymulować swojego pupila poprzez zabawę.

Choroby

Jeśli kot odczuwa ból po udarze lub zapaleniu stawów, to naturalne, że np. trudno mu będzie ulżyć sobie w kuwecie. Do takich „wypadków” mogą prowadzić także inne choroby, np. infekcje dróg moczowych.

Wiek

Młode koty uczą i socjalizują się, dlatego często zdarza się, że ich zachowanie różni się od tego, czego chcemy. Z kolei starsze koty też często są niechętne do posłuszeństwa. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć obecność jakiejkolwiek choroby związanej ze starością. Jeśli szukasz innych psów do socjalizacji, wydarzenia dla psów i organizowane spotkania znajdziesz w portalu: www.naszepodlasie.pl

Jak sprawić, by kot był posłuszny?

Jak sprawić, by kot był ci posłuszny? Otóż ogólne zalecenia specjalistów w tej dziedzinie, etologów, dotyczące nakłonienia kota do posłuszeństwa, można streścić w tych punktach:

Stosuj pozytywne wzmocnienia, bądź asertywny, cierpliwy i przede wszystkim konsekwentny. Jeśli nie wiesz, na czym polega wzmocnienie pozytywne, jego ogromny potencjał dydaktyczny w przypadku kotów zasługuje na uwagę. Uczenie się z nagród lub nagród, które je motywują jest szybsze i przyjemniejsze. Za każdym razem, gdy Twój pupil zachowuje się poprawnie, zaraz po tym, jak to zrobi, powinieneś go nagradzać, aż wjedzie mu ta czynność w nawyk.

Nigdy nie besztaj ani nie karz kota za nieodpowiednie zachowanie. Jeśli zastanawiasz się, jak ukarać kota, gdy ten źle się zachowuje, powinieneś wiedzieć, że nie należy go karać, bo to sprawi, że stanie się niespokojny i nieufny wobec ciebie. Może nawet stać się agresywny, jeśli doznają traumy. Dlatego nie należy besztać ani szczeniaka, ani dorosłego kota.