Ciekawostki na temat kocich oczów

Niebieskie, zielone, bursztynowe… oczy kotów przybierają najróżniejsze odcienie o intensywności zbliżonej do kamieni szlachetnych. W rzeczywistości są one być może jednym z najbardziej atrakcyjnych atrybutów ich anatomii. Jest jednak wiele ciekawostek na temat kocich oczu, o których pewnie nie wiecie. W tym poście dowiesz się, czy to prawda, że koty widzą w ciemności, oraz czy widzą kolory tak jak my.

Czy koty widzą w ciemności?

Powiedzenie mówi, że oczy są odbiciem duszy i koty nie są wyjątkiem od tego powiedzenia. Ich oczy mogą onieśmielać, wyrażać dobre samopoczucie lub złość, ale są też przydatne do nawigacji w ciemności i polowania.

Ale czy koty widzą w ciemności? Jest to mit, który wielu przyjmuje za prawdę. Choć koty w nocy widzą wyraźniej niż ludzie, nie możemy powiedzieć, że widzą w całkowitej ciemności. Ich duże oczy mają wypukłą rogówkę, a to wraz ze zdolnością rozszerzania źrenic sprawia, że kot może widzieć w ciemności przy minimalnym oświetleniu.

Ponadto, czy wiesz, że koty są ssakami o największych oczach w stosunku do reszty ciała? Natomiast przy takiej ilości światła, którą my możemy łatwo tolerować, stają się oślepione, ponieważ komórki światłoczułe w ich siatkówkach mają więcej pręcików niż nasze. Zastanawiasz się jaką ilość światła toleruje ludzkie oko? Przeczytaj w portalu: https://podlupa.pl/

Czy koty widzą w czerni i bieli?

Chociaż koty nie widzą kolorów tak wyraźnie jak my, koty są znane z tego, że dostrzegają zielone i niebieskie skale kolorów, a także odcienie żółci. Nie są jednak w stanie wizualizować jasnych lub nasyconych kolorów. Dzieje się tak dlatego, że mają one mniej komórek rozróżniających kolory.

Oczy są sposobem komunikacji kotów

Podobnie jak położenie uszu czy ruchy ogona, oczy kociaka zdradzają, czy jest on zdenerowany, zrelaksowany czy skoncentrowany. Powinieneś zauważyć, jak bardzo otwarte są jego powieki i jak bardzo rozszerzone są jego źrenice. Jeśli jest bardzo skoncentrowany lub zły, jego źrenice będą tak rozszerzone, że zredukują się do swojego minimalnego wyrazu, do linii prostej.

Jeśli koty utrzymują wzrok bez ruchu, starają się pokazać swoją kontrolę i hegemonię nad terytorium, które uważają za swoją własność.

Jeśli natomiast ich oczy są szeroko otwarte, a źrenice nie są rozszerzone, jest to wskazówka, że kot jest szczęśliwy i zrelaksowany. Jego uszy będą wyprostowane, a ogon będzie leżał lub poruszał się powoli od lewej do prawej strony w poziomie.