Które owoce i warzywa mogą jeść koty?

Jakość diety, jaką zapewniasz swojemu kotu, w dużej mierze decyduje o jego stanie zdrowia. Przekraczanie zalecanej dziennej dawki karmy, siedzący tryb życia i nadmierne objadanie się przekąskami bogatymi w cukier będzie miało poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego kota. Nie należy zapominać, że koty są ścisłymi mięsożercami, jednak włączenie warzyw i owoców w odpowiedniej dawce może mieć pewne zalety. Chcesz wiedzieć jakie to warzywa i owoce?

Owoce, które mogą jeść koty

Wiele owoców nadaje się dla kotów, pod warunkiem, że są dobrze umyte, pozbawione skóry i pestek. Pokrój je w kostkę i podawaj w małych porcjach po 2 lub 3 sztuki. Zawartość cukru w nich oznacza, że powinny być racjonowane.

  • Truskawki. Tak, koty mogą jeść truskawki w niewielkich ilościach. Chociaż stanowią doskonałe źródło witaminy C, kwasu foliowego, potasu i manganu, a także przeciwutleniaczy i błonnika, korzyści nie są zauważalne u kotów, ponieważ nie mogą bezpiecznie spożywać dużych ilości.
  • Jabłka. Pozbawione pestek i skórki dostarczą witamin C i K, a także minerałów.
  • Brzoskwinia. Większość kotów lubi ją za jej słodycz.
  • Arbuz. Tak, koty mogą zjeść małą porcję arbuza czas od czasu. Tylko nie dawaj kotu skórki ani pestek.
  • Owoce, które nie są bezpieczne dla kotów to winogrona, sułtanki i owoce cytrusowe.

Warzywa, które mogą jeść koty

Jeśli chodzi o warzywa przyjazne kotom, można je stosować jako dodatek do mięsa lub ryb. Nigdy nie powinny stanowić podstawy ich diety, podobnie jak owoce. Jednak są ciekawą alternatywą, jeśli wolisz samemu przyrządzać potrawy dla swojego najlepszego przyjaciela. Należy je zawsze podawać ugotowane i bez skóry, i nigdy w dużych ilościach.

  • Groch. Jest on klasykiem wśród kocich warzyw. Stanowią dobry dodatek, a także jest bogaty w minerały, między innymi magnez i witaminę B1. W rzeczywistości groch jest używany w przepisach opracowanych przez kilka firm produkujących karmę dla zwierząt domowych. Groch jest bowiem doskonałym źródłem białka i błonnika.
  • Ogórek. Jest zdrowym źródłem nawodnienia, minerałów i witamin. Ogórek ma wysoką zawartość witaminy K, która jest świetna dla zdrowia wątroby i krzepnięcia krwi.
  • Marchewka. Aby ułatwić jej trawienie, polecamy podawać ją ugotowaną. Jest źródłem witamin A i K, potasu, błonnika, minerałów i beta-karotenu, bardzo zalecanego dla zdrowia oczu Twojego kota. Nie należy podawać jej na surowo.
  • Cukinia. Ma wysoki procent wody, witaminy A i C, a także luteinę, substancję niezbędną dla dobrego widzenia.
  • Brokuły. Ugotowane brokuły są bezpieczne dla kotów do jedzenia w małych ilościach. Brokuły są pełne witamin K i C, potasu, błonnika, witaminy A i C oraz luteiny, substancji niezbędnej dla dobrego widzenia.

Oczywiście wszystkie opisane owoce i warzywa mają równie wartościowe znaczenie dla ludzi, o czym przeczytasz w portalu: https://www.slupskinfo.pl