Dlaczego kot załatwia się poza kuwetę?

Kot czy kotka

Kot, który został nauczony czystości swoje potrzeby powinien załatwiać do kuwety. Jeśli kot zaczął załatwiać swoje potrzeby poza kuwetę należy szybko zareagować, gdyż im dłużej to będzie trwało tym trudniej będzie go tego oduczyć. Dlaczego kot załatwia się poza kuwetę?

Choroba
Kot, który do tej pory korzystał z kuwety, a nagle zaczął załatwiać się gdzie indziej może być chory lub może mu coś dolegać. Załatwiając się w szafie, na łóżku czy w innym miejscu próbuje dać znać opiekunowi, że coś niepokojącego się z nim dzieje. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie naszego mruczącego przyjaciela, a jeśli zaobserwuje się niepokojące zmiany takie jak: brak apetytu, częstsze lub rzadsze wydawanie odgłosów, unikanie towarzystwa człowieka, chowanie się to należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Nieodpowiednie miejsce
Właściciele stawiają kuwetę w miejscu dla nich wygodnym, ale może się zdarzyć, że to miejsce nie odpowiada kotu. Co więcej taki problem może wystąpić nawet po miesiącach pobytu zwierzaka w domu. Z tego względu warto na próbę zmienić miejsce ustawienia kuwety i sprawdzić czy kot zacznie ponownie z niej korzystać.

Niewłaściwy żwirek
Zmiana żwirku może nie przypaść do gustu czworonogowi i z tego powodu może przestać korzystać z kuwety. Jest to sytuacja szczególnie częsta zaraz po przyjeździe do nowego domu. Kot, który bezproblemowo korzystał z kuwety w schronisku czy dobrej hodowli kotów, w domu może mieć z tym problem z uwagi na zmianę podłoża. Dlatego w pierwszych dniach warto stosować to samo podłoże, które było używane w poprzednim lokum przyjaciela. Chcąc zmienić wyściółkę kuwety powinno się to robić stopniowo–mieszając starą z nową. Dzięki temu mruczek będzie miał czas się przyzwyczaić.

Brudna kuweta
Koty to bardzo czyste zwierzęta i dlatego jeśli żwirek dla kota jest mocno zabrudzony to mogą odmówić korzystania z kuwety. Każdego dnia należy opróżniać kuwetę z nieczystości, aby sobie to ułatwić warto dobrać łopatkę do żwirku z odpowiedniej wielkości otworami. Poza codziennymi porządkami powinno się również regularnie wymieniać całkowicie żwirek i myć całą kuwetę. Kot chętniej będzie z niej korzystał, a dodatkowo usunięte zostaną wszystkie nieprzyjemne zapachy.