Kot czy kotka

Kot czy kotka?
Kiedy decydujemy się na adoptowanie małego kotka, zastanawia nas czy ma być to kocur, czy kotka. Są tak małe i słodkie, że nie potrafimy wybrać. Jednak w przypadku każdego gatunku, samce różnią się od samic.

Kot

Kocur jest uważany za zwierzę, które trudno utrzymać w domu. W dorosłym życiu samiec zaczyna szukać sobie partnerki. Próbuje wydostać się z domu w poszukiwaniu kotki. Kocury walczą z innymi kotami, co wiąże się z licznymi ranami i otarciami. Jednak w domu kocur zaczyna oznaczać swoje terytorium, opryskując meble moczem. Im kocur starszy tym mocz staję się bardziej intensywny. Kota nie da oduczyć się tych zachowań, ponieważ są one naturalne i zapisane w ich genach. Najlepszym wyjściem jest wykastrowanie naszego pupila. Kastracja jest to zabieg, który wykonuje się pod narkozą. Kocur po zabiegu dochodzi do siebie w przeciągu 2 dni. Wykonuje się go, gdy kocur osiągnie dojrzałość. Kastracja uwalnia go od popędu płciowego. Kocur staje się spokojny i łatwiejszy w utrzymaniu.

Kotka

Kotka zaś przechodzi ruje, co dla domowników może stać się bardzo uciążliwe. Ruja trwa od 1 do 14 dni. Kotka ociera się o domowników, przeraźliwie głośno miauczy, domagając się głaskania. Nie lada wyzwaniem jest utrzymać je w domu. Kotka jest bardzo płodna i może nawet urodzić kilkanaście kociąt w roku. Trudno znaleźć im odpowiednich opiekunów. Często dochodzi do bezdomności zwierząt, dlatego ważne jest, by kotkę wykastrować. Tak jak u kocura, można zaobserwować zanik wszystkich uciążliwych zachowań. Jednak należy dbać o kotkę po zabiegu, przekarmienie i brak aktywności fizycznej doprowadza do nadwagi.

Jak rozpoznać płeć kota?

Kiedy kotki się rodzą, ich genitalia są za małe, aby można było je rozpoznać. Trzeba poczekać kilka tygodni od czasu urodzenia. Kocury mają genitalia jak dwukropek. Dwie kropki jedna pod drugą. Górna kropka to odbyt a dolna to penis, pomiędzy nimi jest moszna i jądra, które jeszcze się nie pojawiły. Natomiast u kotki zamiast dolnej kropki jest nieco dłuższa pionowa kreska, czyli wagina.